Düşler Akademisi Kaş Kapılarını Dünyaya Açtı | Türkiye Vodafone Vakfı - Resmi İnternet Sitesi

Düşler Akademisi Kaş Kapılarını Dünyaya Açtı

Engelsiz Müzik ve Sanat Festivali Düşler Akademisi Kaş'ta Düzenlendi

Türkiye Vodafone Vakfı'nın "Teknoloji Hayatın Hizmetinde" vizyonuyla Haziran ayında Türkiye'nin en büyük engelsiz yaşam merkezi olarak faaliyete giren Düşler Akademisi Kaş, 26-30 Ekim 2014 tarihlerinde Türkiye'de bir ilk olan Engelsiz Müzik ve Sanat Festivali'ne ev sahipliği yaptı. Dört gün süren ve Kaş halkının yoğun ilgi gösterdiği festivalde, resim, heykel, drama, fotoğraf, jonglörlük atölyeleri ve birçok farklı etkinlik düzenlendi. Engelli ve engelsiz bireyler arasında alışılagelmiş rol dağılımını tersine çevirmeyi ve engellilerin becerilerine yönelik farkındalık yaratmayı amaçlayan festival kapsamında gerçekleştirilen tüm atölyelerde, engelli bireyler engelsiz katılımcılara eğitmenlik yaptı. Social Inclusion Band öncülüğünde, Türkiye ve Almanya'dan engelli bireylerin yer aldığı müzik gruplarının katılımıyla gerçekleşen konserler, festivale damgasını vurdu.

Türkiye Vodafone Vakfı engellilerin hayata eşit katılımına katkıda bulunmaya yönelik çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Geçtiğimiz Haziran ayında Türkiye Vodafone Vakfı'nın ana desteği ile Antalya'nın Kaş beldesinde Türkiye'nin en büyük engelsiz yaşam merkezi olarak kurulan Düşler Akademisi Kaş, 26-30 Ekim 2014 tarihleri arasında Türkiye'de ilk kez düzenlenen Engelsiz Müzik ve Sanat Festivali'ne ev sahipliği yaptı. Avrupa Hayat Boyu Öğrenme Akademisi (ELLA), Alternatif Yaşam Derneği (AYDER), Düşler Akademisi Kaş ve IBETH Eğitim ve Toplumsal Hizmetler sponsorluklarında gerçekleşen festivale Antalya Büyükşehir Belediyesi, Kaş Belediyesi ve Kaş Kaymakamlığı da destek verdi. Dört gün süren festival boyunca resim, heykel, drama, fotoğraf, jonglörlük atölyeleri ve konserler düzenlendi. Festivale Kaş halkı büyük ilgi gösterdi.

Engelliler engelsizlere öğretiyor

Engelli ve engelsiz bireyler arasında alışılagelmiş rol dağılımını tersine çevirmeyi ve engellilerin becerilerine yönelik farkındalık yaratmayı amaçlayan festival kapsamında gerçekleştirilen sanat ve spor konulu tüm atölyelerde, engelli bireyler engelsiz katılımcılara eğitmenlik yaptı. Gün boyunca düzenlenen resim, heykel, drama, fotoğraf, jonglörlük atölyeleri; ritim, vokal, dans, tiyatro, binicilik aktiviteleri ve konserler, katılımcılara unutulmaz bir deneyim yaşattı. Festivalin finali, Kaş Meydanı'nda Düşler Akademisi müzik grubu Social Inclusion Band'in ana sahnesiyle, Türkiye ve Almanya'dan katılan ve engelli gençlerden oluşan tüm müzik gruplarının yer aldığı özel bir gece ile yapıldı. Türkiye'den Social Inclusion Band'in yanı sıra Tomurcuk Vakfı Ritim Grubu ile yerel bir akordeon grubunun sahne aldığı gecede, Almanya'dan Saitenwind ve Ibees grupları da performanslarıyla izleyenlere coşkulu anlar yaşattı.

Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel, konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi:

"Vodafone Türkiye olarak engelli olmanın, insan olma halinin doğal bir parçası olduğuna inanıyoruz. Bu konuda devletin ve sivil toplum örgütlerinin desteği ve işbirliğine büyük önem veriyoruz. Düşler Akademisi bu yaklaşımla hayata geçirilmiş ve sürdürülen bir projedir. Düşler Akademisi Kaş ise bu seneki sosyal yatırımlarımız arasında öncelikli yere sahip. Düşler Akademisi Ataşehir tesisiyle İstanbul ve başka illerden pek çok katılımcıya ulaşıyorduk, ulaşmaya da devam edeceğiz. Kaş merkezi ile birlikte sadece tüm Türkiye genelindeki engelli bireylere doğa dostu bir ortam sunmakla kalmadık dünyanın diğer ucundan engelli gençlerimize de kucak açtık. Engelli bireyler, Düşler Akademisi Kaş'ta Akdeniz coğrafyasının sağladığı tüm doğal aktivitelerden faydalanabiliyorlar. Sosyal ve sanat eğitimlerinin dışında, su sporlarından ekolojik tarıma, çok geniş yelpazede faaliyetlerle kendilerini geliştirebiliyorlar. Bu kapsamda, Düşler Akademisi Kaş'ın Engelsiz Müzik ve Sanat Festivali için ideal bir ortam sunduğuna inanıyor, festivalin uzun ömürlü olmasını temenni ediyoruz."

AYDER Başkanı Ercan Tutal şöyle konuştu:

"Dünyada ve Türkiye'de engellilik sorununun çözüme ulaştırılabilmesi için imece usulü çalışılması; devlet, özel sektör ve sivil toplumun işbirliği yapması gerekiyor. Düşler Akademisi'ni isteyen herkesin sanat yapabileceği, sanatçılardan sanat eğitimi alabileceği alternatif bir platform olarak oluşturduk. Türkiye'de başlayan çalışmalarımızın başarısı yelpazeyi Avrupa'ya kadar genişletti. Düşler Akademisi'ni tüm Türkiye'ye ve dünyaya yayacak açılımı Kaş'ta başlattık. Herkesin rahatça ve özgürce girebilmesi için Düşler Akademisi Kaş'ın girişine özellikle kapı koymadık. Bugün de Türkiye'de bir ilk olan bu festival aracılığıyla kapılarımızı dünyanın dört bir yanından engelli gençlere açmış olmanın ve onlarla beraber neler yapabileceğimizi göstermiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Önümüzdeki yıl daha büyük katılımlı bir etkinlik hedefliyoruz. İlerleyen dönemde ise festivale başka ülkelerde ev sahipliği yaparak konsepti uluslararası bir boyuta taşıyabileceğiz. Türkiye'de engelsiz yaşam mümkün, ancak, bunu birlik olarak gerçekleştirebiliriz. Bu birliğin çok güzel bir örneğini oluşturduğumuza inanıyorum."

Editöre Not:

SOCIAL INCLUSION BAND HAKKINDA

2010 yılında Düşler Akademisi alt projesi olarak kurulan ve "Herkes İçin Müzik" sloganıyla yola çıkan Social Inclusion Band, engelli ve sosyal dezavantajlı bireylerin toplumsal hayata tam ve eşit katılımını sağlama hedefine gönüllü sanatçıların da desteğini alarak ulaşmayı amaçlıyor. Düşler Akademisi öğrencileri ile profesyonel gönüllü müzisyenlerden oluşan grup, bu ikili etkileşim içerisinde, engelli bireylerin kendilerini ifade edebilecekleri bir alan yaratıyor. Katılımcılarının üretken bireyler olarak hayata farklı bir pencereden bakmaları, gelir elde etmeleri, profesyonel ve kişisel gelişimlerinin desteklenmesi, projenin temel hedefleri arasında bulunuyor. Social Inclusion Band; 5 profesyonel müzisyen, 4 görme engelli öğrenci, 2 sosyal dezavantajlı öğrenci olmak üzere 11 kişiden oluşuyor.

DÜŞLER AKADEMİSİ KAŞ HAKKINDA

Bina ve faaliyetler sürdürülebilirliğe katkı sağlıyor

Düşler Akademisi Kaş'ın en önemli özelliği, engelsiz olduğu kadar sürdürülebilir bir köy de olması. Sanat atölyeleri, yemekhane ve yönetim binaları, yaz/kış kendi iç iklim dengesini kurabilmesiyle göze çarpıyor. Ahşap karkaslı yapılar, yeşil çatı uygulamasıyla doğal mimarinin en güzel örneklerinden. Az enerji tüketecek mimari çözümlerin uygulandığı merkezde, enerji ihtiyacının biyolojik bir gölet florasıyla köyün kendi bünyesinde çözülmesi esas alınmış. Engelli bireyler, Düşler Akademisi Kaş'ta Akdeniz coğrafyasının sağladığı tüm doğal aktivitelerden faydalanabiliyorlar. Sosyal ve sanat eğitimlerinin dışında, su sporlarından ekolojik tarıma, çok geniş yelpazede faaliyetlerle kendilerini geliştirebiliyorlar.

Kurumlar için aktiviteler mevcut

Düşler Akademisi Kaş, engelli bireyler ve sosyal dezavantajlı gençlik için bir gelişim ve eğitim alanı olmakla birlikte kurumsal eğitimlerini yapmak veya çalışanlarına farklı bir deneyim yaşatmak isteyen firmalara da kapılarını açıyor. Şirketlerin yönetimleri ve insan kaynakları ile birlikte, verilecek eğitimler önceden planlanarak, uzman eğitmenler eşliğinde firma çalışmalarına önemli deneyimler sunuluyor. Bu tip aktivitelerden elde edilen gelirler de yine engelli bireylerin yararına olan projeler için kullanılıyor.

Engelli çalışmaları Düşler Kulübü çatısı altında

"Teknoloji Hayatın Hizmetinde" vizyonuyla mobil teknolojileri sosyal ihtiyaçlara cevap vermek için kullanan Vodafone Türkiye, bu bakış açısıyla engelliler adına verdiği tüm ürün, hizmet ve projelerini "Düşler Kulübü" programı altında topladı. Düşler Kulübü altında, Düşler Akademisi projesi dışında, mobil teknolojilerle engelli bireylerin sosyal hayata erişimini kolaylaştıran uygulamalar da mevcut:

"Engelsiz Dünya" mobil uygulamasıyla, yakın çevredeki yerlerin fiziksel erişilebilirlik durumu görüntülenebiliyor ya da değerlendirilebiliyor.

"Engelli Mobil İş Havuzu" ile, iş ilanları ve faydalı bilgiler Düşler Kulübü üyelerinin cebine kısa mesajla ulaşıyor.

Düşler Kulübü üyeleri, "Vodafone 155 Cihazı, Nuance Talks Kampanyası, Fatura Öğrenme Servisi, Sesli Abonelik Sözleşmesi, İşitme Anons Servisi, Neredeyim Servisi ve Sesli Bilgilendir Servisi" sayesinde mobil teknolojilere daha kolay ve eşit erişiyor.

Türkiye'de ilk ve tek olan "%25 ÖİV Bizden Kampanyası" ile engelli bireylere Vodafone tarifelerinde %25 indirim sağlanıyor.